Nie istnieją żadne sztywne reguły, co do wieku pacjentek, poddających się tego typu zabiegom. Należy jednak zaznaczyć, że operowanie osób niepełnoletnich (ze względów formalno-prawnych oraz z uwagi na niedojrzałość emocjonalną i nieukończony rozwój piersi) jak również w zaawansowanym wieku (z uwagi na dużo gorsze właściwości elastyczne skóry oraz zmiany zwyrodnieniowe dotyczące gruczołów piersiowych) może być związane z większym ryzykiem powikłań.
Poza rutynowymi badaniami laboratoryjnymi konieczne jest również wykonanie badania ultrasonograficznego (USG) lub mammografii piersi.
Ponieważ zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym należy pozostać na czczo na 6 godzin przed rozpoczęciem operacji.
Pacjentki palące papierosy w związku z negatywnym wpływem palenia na gojenie się ran będą proszone o zaprzestanie palenia na dwa tygodnie przed i po operacji. Muszą się one też liczyć z tym, że niektórzy chirurdzy dla dobra pacjentki mogą odstąpić od wykonania operacji u aktywnych palaczek nie będących w stanie spełnić tego wymogu.
Tuż przed zabiegiem zostanie założona do żyły kaniula służąca do podawania leków oraz naniesione zostaną na skórę klatki piersiowej oznaczenia ułatwiające precyzyjne wykonanie operacji. Zrobiony zostanie również komplet zdjęć piersi.
Powikłania po operacjach estetycznych należą do rzadkości. Są to : krwiak, infekcja, opóźnione gojenie lub nawet w wyjątkowych przypadkach martwica otoczek, powstanie przerośniętych blizn lub bliznowców oraz trwałe zaburzenia czucia na otoczkach. W niektórych przypadkach może zajść potrzeba wycięcia nie do końca rozprostowanych plis pod piersią. Szczegółowe omówienie wymienionych powikłań oraz sposobów ich leczenia powinno mieć miejsce podczas konsultacji przedoperacyjnej, która jest najwłaściwszą okazją do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.
- Zmniejszenie piersi, poza korzystnym wpływem na dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa piersiowego, ma również pewne znaczenie profilaktyczne w odniesieniu do nowotworów piersi. Usunięcie dużej części gruczołu zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi w przyszłości.
- Zmniejszenie piersi jest piątą, co do częstości wykonywania na świecie, operacją estetyczną. Rocznie w samych Stanach Zjednoczonych przeprowadza się ok. 170 000 takich operacji.
- Cyrulik Hans Schaller w 1560 roku dokonał amputacji olbrzymich piersi u pokojówki, która nie była w stanie dłużej dźwigać ich ciężaru ani na stojąco ani na siedząco. Jest to pierwsza oficjalnie uznanaoperacja zmniejszenia piersi z przyczyn przynajmniej w części estetycznych, a nie wyłącznie zdrowotnych. Dopiero znacznie później słynny niemiecki chirurg Diffenbach (1792-1847) jako pierwszy doszedł do wniosku, że w przypadkach przerostu wystarczającym rozwiązaniem jest zmniejszenie piersi, a nie ich całkowite usunięcie.
- Pierwszym chirurgiem, który opracowal metodę zmiejszenia piersi służącą wyłącznie celom estetycznym był francuz Pousson (1897). Co ciekawe, cięcie (a więc i finalna blizna), z którego dokonywał on zmniejszenia gruczołu miało poprzeczny przebieg i znajdowało się powyżej otoczki, paradoksalnie w najbardziej widocznym miejscu.
- Dopiero po roku 1960 dzięki takim chirurgom jak Schwarcman, Lexter, Strombeck i Pitangu'y zmniejszenie piersi stało się operacją bezpieczną i dającą w pełni przewidywalne wyniki.