Skrót informacji
Optymalna kandydatka: pacjentka z dużymi piersiami, sprawiającymi dolegliwości ze strony kręgosłupa piersiowego. Najlepsze wyniki uzyskuje się u pacjentek bez bardzo dużej obwisłości i elastyczną skórą bez zmian mastopatycznych w gruczołach.
Niezbędne badania przedoperacyjne: grupa krwi, morfologia z rozmazem, OB, układ krzepnięcia (APTT, INR, PT, wskaźnik Quicka), elektrolity, glikemia na czczo, HBs, HCV, EKG dla osób po 50 r.ż.
Rodzaj znieczulenia: ogólne.
Czas trwania zabiegu: 2.5 - 4 godziny.
Pobyt w klinice: do dnia następnego pod opieką lekarską i pielęgniarską.
Rekonwalescencja: typowe jest wystąpienie różnego stopnia obrzęków i niedużych zasinień w operowanych okolicach. Występują również niewielkie dolegliwości bólowe kontrolowane bez trudu za pomocą typowych leków przeciwbólowych. Większość zasinień i obrzęków ustępuje w wciągu 10-14 dni. Korzystanie z prysznica jest możliwe po zdjęciu szwów. W ciągu pierwszego tygodnia konieczne jest noszenie specjalnego stanika zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Następnie stanik ten, w mniej rygorystyczny sposób powinien być używany, przez dalsze 3-4 tygodnie.
- powrót do pracy - po 3-7 dniach w zależności od rozległości operacji.
- powrót do aktywności seksualnej - 2-4 tygodnie po operacji.
- powrót do sportu - jak wyżej.
Kontrole po zabiegu: zdjęcie szwów tydzień po operacji. Zalecana są też wizyty kontrolne po 1, 6 i 12 miesiącach - nie są one jednak bezwzględnie konieczne.
Efekty operacji: trwałe, mogą jednak ulec pogorszeniu wskutek zmian wielkości piersi związanych z ciążą i karmieniem piersią jak również znacznymi wahaniami wagi ciała.