Większość informacji, które zbieramy o otaczającym nas świecie, uzyskujemy przy pomocy zmysłu wzroku. To, co widzimy w ponad 80% decyduje o tym jak postrzegamy inne osoby. Podczas rozmowy zwykle próbujemy nawiązać kontakt wzrokowy, dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę jest wygląd i oprawa oczu.
Mówiąc o kimś, że wygląda na zmęczonego, stwierdzamy tak na podstawie oceny okolic górnej części twarzy Ciężkie, opadające powieki górne i obrzęknięte, pomarszczone powieki dolne często bywają jedynymi jej przyczynami. Mówiąc o kimś, że niezdrowo wygląda, zwykle stwierdzamy to na podstawie wyglądu i koloru skóry w tych okolicach. Również zapadnięte gałki oczne sugerują nam problemy zdrowotne. Nic więc dziwnego, że do wyglądu tej części twarzy powinniśmy przykładać dużą uwagę.
Skóra powiek bardzo cienka, jej grubość nie przekracza 1mm. Musi być tak cienka, żeby nie stanowiła przeszkody podczas otwierania i zamykania oczu. Powieki nie mogą pozostawać stale otwarte gdyż rogówka gałki ocznej wymaga stałego nawilżania płynem wytwarzanym przez gruczoły łzowe. Równomierne i stałe rozprowadzanie tego płynu jest możliwe dzięki mruganiu powiekami. Ruch ten trwający ułamek sekundy nawilża rogówkę i usuwa drobiny osiadające na oku. Poza tym powieki chronią nasze oczy przed urazami mechanicznymi, światłem, oraz usuwają wszystkie rzeczy mogące spowodować problemy z widzeniem. O czułości zakończeń nerwowych znajdujących się w obrębie spojówki oka uświadamiamy sobie dopiero, gdy drobinka piasku wpadnie nam do oka i powoduje jego bolesność i zaczerwienienie, drobinka, której nie możemy nawet dojrzeć.
Ruch zamykania i otwierania oczu potarzamy nieświadomie wiele tysięcy razy w ciągu dnia, dlatego skóra tu występująca musi być jednocześnie odporna na ścieranie, cienka i elastyczna.. Jej stan może pogorszyć działanie promieni słonecznych, wiatru, oraz niewłaściwy tryb życia.. Przepracowanie, nieregularne godziny snu, palenie papierosów należą do czynników przyspieszających starzenie się skóry.
W wyniku ich działania dochodzi do stopniowego uszkodzenia włókien sprężystych oraz zaniku kolagenu. Na powiece górnej objawia się to poprzez coraz bardziej widoczny nadmiar skóry. Spadek ilości włókien kolagenowych powoduje także powstanie wrażenia nadmiaru naskórka w stosunku do warstw głębiej leżących, co objawia się zwykle wystąpieniem drobnych bruzd i zmarszczek oraz uwypukleniem naturalnej rzeźby skóry.
Nasilające się z wiekiem osłabienie mięśnia czołowego głowy prowadzi do obniżenia wysokości brwi i powiększenia nadmiaru skóry powiek górnych.
Odpowiednia pielęgnacja kosmetyczna skóry powiek, do której zaliczyłbym również ochronę ich przed słońcem, jest istotnym elementem hamującym niekorzystne zmiany w niej zachodzące. Niestety wiele osób, w czym celują szczególnie mężczyźni, zaniedbuje tę profilaktykę. Prowadzi to do wczesnego pojawienia się objawów starzenia. Gdy zmiany w wyglądzie powiek są znaczne, jedyną metodą pozwalającą na skuteczną i radykalną poprawę pozostaje leczenie chirurgiczne.
Powieki górne zwykle wcześniej wymagają leczenia chirurgicznego niż dolne. Wynika to z ich ruchomości i wielkości oraz większego narażenia na działanie promieni słonecznych.
Przed zabiegiem lekarz ocenia stan skóry powiek, i ich nadmiar, umiejscowienie i kierunek bruzd i zmarszczek a także stopień opadnięcia brwi. Ważne jest wykluczenie wszystkich schorzeń oka, których obecność może ulec nasileniu po wykonanym zabiegu.
Zwykle operacja korekcji powiek górnych przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, co jest dobrze znoszone przez pacjentów. Przed wykonaniem usunięcia skóry dokładnie oceniany jest jej nadmiar. Jest to bardzo ważny element operacji. Usunięcie zbyt dużej jej ilości może prowadzić do niedomykalności powiek a w następstwie do schorzeń oka z tym związanych.
Cięcie planowane jest zazwyczaj w zagłębieniu fałdu powiekowego, dzięki czemu blizna pooperacyjna jest praktycznie niewidoczna, nawet bez zastosowania makijażu. W celu zapewnienia dobrego miejsca załamania powieki, (czyli miejsca fałdu powiekowego), zwykle usuwany jest fragment mięśnia. Pozwala to jednocześnie sprawdzić czy w obrębie powieki nie występuje nadmiar, znajdującej się pod mięśniem, tkanki tłuszczowej. Zbyt duża jej ilość może być odpowiedzialna za wrażenie „ciężkości” powiek. W takich przypadkach jest ona zwykle usuwana, co dodatkowo poprawia wygląd oczu i usuwa wrażenie „zmęczenia „ z twarzy.
Rozmiar usuniętej skóry bywa różny od 5 do nawet 20 mm, przy czym za każdym razem jest ustalany oddzielnie dla każdego oka, gdyż częste są przypadki niejednakowego jej nadmiaru. W tych sytuacjach niejednakowe wycięcie skóry pozwala na przywrócenie symetrii oczu.
Po 40- 60 minutach założenie szwów i opatrunków na skórę kończy zabieg operacyjny.
Powrót do pracy jest możliwy już następnego dnia, jednak większość operowanych wraca do pełnej aktywności po 7-10 dniach z powodu zasinień i obrzęków utrzymujących się przez ten okres.
Pełny efekt zabiegu jest widoczny nie wcześniej niż po 4 tygodniach i utrzymuje się niezmieniony przez wiele lat.