Nie istnieje żadna ściśle określona granica wiekowa dla wykonywania tego typu zabiegów. Najczęściej operowane są młode osoby pomiędzy 18 a 40-50 rokiem życia.
Operowanie pacjentek młodszych, ze względów formalno-prawnych oraz z uwagi na niedojrzałość emocjonalną, jak również znacznie starszych, z uwagi na dużo gorsze zazwyczaj właściwości elastyczne skóry, może być związane z większym ryzykiem powikłań.
Odpowiedzi na to pytanie dostarczyć może tylko konsultacja ze specjalistą, który uwzględniając wiek, stan skóry, warunki anatomiczne, ilość tkanki tłuszczowej, stan zdrowia jak również dyskutując szczegółowo oczekiwania pacjentki pomoże w dokonaniu właściwego wyboru. Należy pamiętać, że nie istnieją żadne medyczne wskazania do wykonania tej operacji. Decyzję powinna podjąć sama pacjentka, mając świadomość, iż opinia lekarza ma charakter pomocniczy w dokonaniu ostatecznego wyboru.
Pacjentka decydująca się na operację powinna też zdawać sobie sprawę, że niemożliwe jest zazwyczaj osiągnięcie idealnego kształtu ani też idealnej symetrii, gdyż bardzo rzadko zależą one wyłącznie od nadmiaru tkanki tłuszczowej. Poza umiejętnościami chirurga to budowa ciała determinuje w znacznym stopniu wygląd po operacji. W związku z tym nie jest możliwe osiągnięcie upragnionych wymiarów w każdym przypadku. Celem operacji jest osiągnięcie znaczącej poprawy, a nie ideału.
Najlepsze wyniki uzyskuje się u młodych pacjentek bez istotnej nadwagi z lokalnym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej ( np. biodra i zewnętrzna powierzchnia ud ) z jędrną i elastyczną skórą.
Istnieje również grupa pacjentek, które nie są dobrymi kandydatkami do tego rodzaju operacji. Są to przede wszystkim pacjentki otyłe, pacjentki z licznymi rozstępami w miejscach, z których ma być odessana tkanka tłuszczowa oraz pacjentki z luźną wiotką skórą, jak również pacjentki zbyt szczupłe by taki zabieg miał w ogóle sens.
Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych zleconych przez chirurga podczas wstępnej konsultacji
Zabieg odbywa się zazwyczaj w znieczuleniu lędźwiowym lub ogólnym dlatego należy pozostać na czczo na 6 godzin przed rozpoczęciem operacji.
Tuż przed zabiegiem zostanie założona do żyły kaniula służąca do podawania leków oraz naniesione zostaną na skórę odpowiednie oznaczenia ułatwiające precyzyjne wykonanie operacji. Zrobiony zostanie również komplet zdjęć operowanych okolic.
Bezpośrednio po zabiegu i w ciągu kilku najbliższych dni występują nieduże dolegliwości bólowe kontrolowane bez trudu za pomocą doustnych leków przeciwbólowych. Dolegliwości te mogą nasilać się w pewnym stopniu przy wzmożonej aktywności fizycznej, na przykład gwałtownych ruchach, wstawaniu lub schylaniu się.
Znaczne dolegliwości bólowe należą do wyjątkowych rzadkości w związku z czym ich wystąpienie powinno być sygnałem do skontaktowania się z chirurgiem. Alarmująca jest również podwyższona, powyżej 38 stopni Celsjusza, temperatura ciała oraz bóle łydek mogące sugerować powikłania zakrzepowo-zatorowe.
Zdjęcie pojedynczych szwów założonych na miejsca wprowadzenia sondy następuje tydzień po operacji. Minimalne blizny stają się niewidoczne po upływie 1-3. miesięcy.Do pełnej aktywności życiowej pacjentki wracają zwykle po upływie 5-7 dni po zabiegu, a do ćwiczeń fizycznych po upływie 1-2 tygodni. Ubranko uciskowe należy nosić w pierwszym tygodniu dzień i noc z przerwami na zabiegi higieniczne, a następnie przez okres dalszych 3- 4 tygodni tylko w ciągu dnia.
U wszystkich pacjentek występują różnego stopnia, niekiedy nawet dość znaczne, zasinienia i obrzęki wykraczające czasami poza granice operowanych okolic ciała.
W związku ze stopniowym ustępowaniem obrzęków i obkurczaniem się skóry pierwsze efekty operacji pojawiają się po upływie kilku tygodni (2-4), a ostateczny rezultat kosmetyczny widoczny jest dopiero po kilku miesiącach. W niektórych przypadkach (dotyczy to zwłaszcza liposuction łydek) trzeba na niego poczekać nawet 6 do 8 miesięcy.
W celu usprawnienia gojenia, przyśpieszenia procesu ustępowania obrzęków i pobudzenia skóry do lepszego, bardziej równomiernego obkurczania się w ciągu pierwszych tygodni po operacji zalecane są masaże limfatyczne lub zabiegi endermologii. W wielu przypadkach, zwłaszcza u pacjentek z niezbyt jędrną skórą, aktywna fizykoterapia ma bardzo duże znaczenie dla uzyskania dobrego wyniku operacji.
Blizny po operacji mogą być opalane dopiero po upływie kilku miesięcy.
Normalnym objawem są niewielkie, przejściowe zaburzenia czucia (uczucie drętwienia) skóry pokrywającej miejsca, z których odessano najwięcej tkanki tłuszczowej.
Powikłania po liposuction należą do rzadkości. Są to: przedłużające się obrzęki i zasinienia, asymetria operowanych okolic, niewielkie nierówności oraz nadmiar skóry pozostały w wyniku jej niedostatecznego obkurczenia się. Najgroźniejszym, ale jak już wspomniano na wstępie również najrzadszym, powikłaniem są zatory tłuszczowe. Szczegółowe omówienie wymienionych powikłań oraz sposobów ich leczenia powinno mieć miejsce podczas konsultacji przedoperacyjnej, która jest najwłaściwszą okazją do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.