Wyniki badań opublikowanych ostatnio w Aesthetic Surgery Journal sugerują możliwość powstania nowych metod terapii rozstępów oraz diagnostyki wrodzonych predyspozycji do ich powstawania. Rozstępy będące formą blizn zanikowych, powstają w wyniku pęknięcia włókien kolagenowych w środkowych warstwach skóry, w wyniku jej rozciągania w trakcie ciąży, znacznego przybierania na wadze oraz chudnięcia. Rozstępy mogą być też wynikiem uszkodzenia włókien kolagenowych przez niektóre toksyny i leki, zwłaszcza sterydy.
Od dawna zadawano sobie pytanie dlaczego, u niektórych kobiet dochodzi do powstawania rozstępów, podczas gdy u innych w tych samych okolicznościach rozstępy się nie pojawiają. Obecne badania pomogły zidentyfikować pewne różnice w procesach biochemicznych zachodzących w skórze, odpowiedzialne za powstawanie rozstępów. Skóra z rozstępami charakteryzuje się znacznymi niedoborami całkowitego DNA i całkowitego białka jak również upośledzeniem aktywności metabolicznej komórek odpowiedzialnych za właściwości sprężyste skóry. Jak się przypuszcza, już wkrótce, na podstawie biopsji skóry można będzie zidentyfikować kobiety, które są szczególnie narażone na ryzyko powstania rozstępów i odpowiednio wcześnie zastosować skuteczną profilaktykę. Wykryte zmiany umożliwią być może, również udoskonalenie i powstanie nowych skuteczniejszych metod leczenia istniejących już rozstępów.
Istniejące w chwili obecnej sposoby leczenia rozstępów są mało skuteczne i nastawione raczej na ich tuszowanie niż usuwanie powodujących je przyczyn.