Lista wypełniaczy tkankowych (tissue fillers, injectables) czyli substancji stosowanych w postaci zastrzyków do wypełniania ubytków tkankowych (np. likwidacji zmarszczek lub powiększania ust) ulega wydłużeniu w zastraszającym tempie. Mimo, że wprowadzeniu wielu z nich na rynek towarzyszy głośna kampania reklamowe obwieszczająca odkrycie nowego panaceum tylko nieliczne są w stanie przetrwać proces badań klinicznych i próbę czasu. Amerykańska Komisja do Spraw Żywności i Leków (FDA - Food and Drug Administration) dopuściła ostatnio (12.12.2003) do użytku w celach kosmetycznych Restylan.
Niespełna miesiąc wcześniej (21.11.2003) jedna z podkomisji doradczych FDA zarekomendowała do dopuszczenia w tych samych celach Hylaform. Przypomnę, że obydwie wymienione substancje są obecne na rynku Europejskim, w tym także w Polsce, już od 1996 roku.
Pomimo, że zarówno Restylan jak i Hylaform są produktami biosyntetycznymi, ich struktura jest nieomal identyczna ze strukturą kwasu hialouronowego, będącego naturalnym składnikiem żywych tkanek. Kwas ten jest jednym z kluczowych elementów nadających skórze elastyczność, występuje ponadto w stawach gdzie pełni funkcję substancji smarującej i tłumiącej wstrząsy. Stężenie kwasu hialouronowego w ludzkich tkankach ulega zmniejszeniu wraz z wiekiem, co przyczynia się między innymi do niekorzystnych zmian w wyglądzie skóry.
Po raz pierwszy kwas hialouronowy użyto do celów klinicznych już w 1942 roku i od tego czasu zakres jego zastosowań rośnie. Był on wykorzystywany między innymi w okulistyce jako substancja chroniąca siatkówkę przed urazami i odklejaniem oraz w reumatologii dla ochrony chrząstek stawowych przed tarciem.
Według opinii przewodniczącego Komitetu do Spraw Procedur Nie Chirurgicznych Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Estetycznej (ASAPS) doktora Leroy'a Younga Restylan i Hlaform mogą okazać się największym przełomem w likwidacji zmarszczek od czasu wprowadzenia na rynek w 1981 roku zastrzyków z kolagenu. Jednak nawet w łonie samego towarzystwa nie brakuje bardziej wyważonych opinii sugerujących, że dla określenia właściwego miejsca preparatów zawierających kwas hialouronowy konieczne jest jeszcze przeprowadzenie szeregu badań. Według słów doktora Jay'a Burnsa przewodniczącego Komitetu Chirurgii Twarzowej ASAPS wprawdzie liczne badania kliniczne potwierdzają skuteczność Restylanu w likwidacji zmarszczek na okres nawet jednego roku oraz trwałość efektów powiększenia ust tym preparatem na okres 6 miesięcy, to jednak rezultaty są niejednorodne i w znacznej mierze zależą od techniki podania i indywidualnych właściwości organizmu pacjenta. W Polsce zarówno Restylan jak i Hyloform nie cieszą się wśród pacjentek dużą popularnością, głównie ze względu na relatywnie krótki okres utrzymywania się efektów oraz dość wysoką cenę.
Osoby zainteresowane zagadnieniami związanymi z zastosowaniem oraz wadami i zaletami poszczególnych wypełniaczy tkankowych odsyłam do sekcji Biblioteka Problemów, gdzie można znaleźć obszerne opracowanie poświęcone tej tematyce.