Satystyka 2011

Pod koniec marca Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Estetycznej (ASAPS - American Society for Aesthetic Plastic Surgery) już po raz 15-ty opublikowało statystyki dotyczące operacji upiększających.  ASAPS gromadzi dane od 1997 roku od kiedy to liczba procedur estetycznych wzrosła prawie dwukrotnie (197%). W 2011 w USA roku wykonano w sumie 9.2 mln procedur kosmetycznych. Najczęściej wykonywaną procedurą chirurgiczną było odsysanie tkanki tłuszczowej, a najczęstszą procedurą niechirurgiczną - zastrzyki z Botoxu.
W porównaniu z rokiem poprzednim (2010) liczba procedur chirurgicznych wzrosła o 1% osiągając w roku 2011 poziom 1.61 mln operacji. Operacje stanowiły 18% wszystkich procedur kosmetycznych reprezentując 63% wydatków.

 

  • pięć najczęściej wykonywanych operacji estetycznych (u kobiet i mężczyzn łącznie) to: liposuction, powiększenie piersi, plastyka brzucha, plastyka powiek i plastyka piersi.
  • ilość niechirurgicznych procedur kosmetycznych zmalała w porównaniu z rokiem poprzednim o 2% osiągając w roku 2011 poziom 7.5 mln zabiegów. Jest to już kolejny 2-gi z rzędu rok, w którym ilość procedur niechirurgicznych spada. Procedury niechirurgiczne stanowiły 82% wszystkich procedur kosmetycznych reprezentując 37% wydatków. Pięć najczęściej wykonywanych procedur niechirurgicznych to: zastrzyki z Botoxu, zastrzyki z kwasu hialouronowego, depilacja laserowa, mikrodermabrazja i zabiegi za pomocą urządeń IPL
  • 91% (8.4 mln) wszystkich procedur kosmetycznych wykonano u kobiet. W porównaniu z rokiem 1997 stanowi to przeszło 2-krotny (208%) wzrost. Pięć najczęściej wykonywanych u kobiet operacji estetycznych to: powiększenie piersi, liposuction, plastyka brzucha, plastyka powiek i plastyka piersi.
  • tylko 9% (800 tys.) wszystkich procedur estetycznych wykonano u mężczyzn. W porównaniu z rokiem 1997 stanowi to wzrost o 121%. Pięć najczęstszych operacji u mężczyzn to: liposuction, plastyka nosa, plastyka powiek, korekcja ginekomastii i facelift.
  • Amerykanie wydali w roku 2011 na procedury kosmetyczne niemal 10 miliardów dolarów, z czego 6.2 miliarda na operacje (procedury chirurgiczne).
powrót góra