Wpływ trybu życia i używek na bezpieczeństwo operacji estetycznych

O ile znaczna część pacjentów planujących poddanie się operacjom o charakterze estetycznym zdaje sobie sprawę, że pewne choroby (np. cukrzyca, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca) mogą w znaczący sposób zwiększać ryzyko wystąpienia powikłań, o tyle wpływ niektórych czynników związanych z trybem życia na bezpieczeństwo zabiegów kosmetycznych wydaje się im mniej istotny. Tymczasem ich lekceważenie może się niekorzystnie odbić nie tylko na bezpieczeństwie operacji ale również na samym efekcie zabiegu i jego trwałości. Na przykład, jeżeli osoba planująca poddanie się odsysaniu tkanki tłuszczowej nie nauczy się kontrolować swojej wagi przed zabiegiem, to jej wahania po operacji mogą spowodować, że uzyskany rezultat znacznie będzie odbiegać od optymalnego. Podobnie pacjenci po operacjach odmładzających twarz (facelift, dermabrazja laserowa) powinni unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, które znacznie przyśpiesza procesy starzenia się skóry, skracając tym samym trwałość uzyskanych efektów.

Dwoma najważniejszymi czynnikami mającymi wpływ na bezpieczeństwo operacji estetycznych oraz jakość i trwalość ich rezultatów są: waga ciała oraz palenie papierosów.

Otyłość znacznie zwieksza ryzyko zarówno znieczulenia jak i samej operacji. I tak otyli pacjenci narażeni sa na znacznie większe ryzyko wystapienia zaburzen hemodynamicznych i oddechowych podczas i po operacji jak równiez większe ryzyko wystapienia powiklan zakrzepowo-zatorowych. większe jest u nich równiez ryzyko powstania krwiaka i trudnosci w gojeniu ran. Nalezy tez wziac pod uwage, ze wahania wagi ciała moga z czasem w znacznym stopniu pogorszyc wyniki takich operacji jak: liposuction, plastyka piersi, zmniejszenie piersi, plastyka brzucha oraz plastyka twarzy (facelift).

Palenie papierosów w znaczący sposób pogarsza komfort i bezpieczeństwo sedacji i znieczulenia ogólnego, ponadto w związku z pogorszeniem ukrwienia tkanek bardzo niekorzystnie wpływa na przebieg gojenia. Powoduje to, iż w przypadku operacji wymagających wytworzenia rozległych płatów np. zmniejszenia piersi czy plastyki brzucha ryzyko wystąpienia powikłań u palaczy rośnie kilkunatokrotnie!!! Więcej informacji na temat wpływu palenia na operacje estetyczne można znaleźć w sekcji BIBLIOTEKA PROBLEMÓW (artykuł pt. palenie papierosów i operacje plastyczne).

Przyjmowanie witamin i preparatów parafarmaceutycznych jest kolejnym czynnikiem mogącym mieć wpływ na bezpieczeństwo operacji estetycznych. Dotyczy to zwłaszcza tych substancji, które mogą wchodzić w interakcje z lekami podawanymi podczas znieczulenia lub, które wpływają na układ krzepnięcia. W tabeli poniżej zestawiono niektóre używki i preparaty przeciwwskazane przed zabiegami ze względu na to, ze zwiększają one ryzyko nadmiernego krwawienia.

 

Inne ważne aspekty trybu życia, które warto przedyskutować z chirurgiem plastykiem podczas konsultacji poprzedzającej planowaną operacjęe to:

  • spożywanie napojów alkoholowych
  • aktywność fizyczna (uprawianie sportu)
  • ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (słońce, solarium)
  • sen
  • stres

Zdrowa dieta, utrzymywanie wagi ciała na należytym poziomie, rzucenie palenia oraz unikanie nadmiernej konsumpcji alkoholu i ekspozycji na promienie słoneczne przyczyniają się nie tylko do zwiększenia bezpieczeństwa operacji u tych osób, które je planują ale również wydłużają życie i poprawiają jego komfort.

powrót góra