W związku z tym, że tkanka tłuszczowa nadaje pośladkom zarówno ich krągły kształt jak i jędrność oraz, że stanowi ona dla nich rodzaj podpory nie pozwalającej im opaść, operacja liposuction w tej okolicy powinna być wykonywana bardzo konserwatywnie. Odessanie dużej ilości tkanki tłuszczowej z pośladków może spowodować, że staną się one wprawdzie mniejsze ale za to płaskie i obwisłe. Z drugiej strony odessanie małej ilości tkanki tłuszczowej nie spowoduje pożądanego przez pacjentkę ich zmniejszenia. Innym zabiegiem stosowanym dla poprawy kształtu pośladków jest ich podniesienie (buttock lift). Zabieg ten wiąże się jednak z długą blizną która może przerastać i być widoczna. Niekiedy istnieje potrzeba połączenia obydwu wymienionych operacji tj. liposuction i liftu pośladków. Problem, o który Pani pyta jest trudny do rozwiązania i zawsze wymaga indywidualnego podejścia. Myślę, że najlepiej będzie jeśli spróbuje go Pani wyjaśnić podczas konsultacji.
Wbrew powszechnej opinii zabieg liposuction wykonywana przez profesjonalistę u właściwie zakwalifikowanych pacjentek jest operacją bezpieczną. Sam wiek nie stanowi przeciwwskazania do jej przeprowadzenia, ani nie zwiększa w duży sposób ryzyka, jeśli nie wiąże się z ogólnym niezbyt dobrym stanem zdrowia pacjentki. Co do możliwości uzyskania dobrego wyniku to również nie zależy to od wieku metrykalnego, ale od takich czynników jak budowa ciała, elastyczność skóry, nadmiar tkanki tłuszczowej obecność rozstępów i wiele innych. Na ogół u osób w 6 dekadzie życia zdolność skóry do obkurczania się jest dużo gorsza niż u młodych osób w związku z czym należy się liczyć z gorszymi efektami zabiegu takimi jak drobne nierówności oraz nadmiar skóry wymagający usunięcia. Być może dla Pani matki bardziej odpowiednią operacją byłaby plastyka brzucha polegająca na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry oraz poprawie napięcia mięśni tworzących ścianę jamy brzusznej. Niestety plastyka brzucha jest dużą operacją wiążącą się z długim okresem rekonwalescencji i długą blizną. Tak jak w innych przypadkach poruszony przez Panią problem wymaga indywidualnego rozwiązania w oparciu o preferencje pacjentki oraz doświadczenie chirurga, który będzie ją operował.
Bardziej sensowne jest pytanie odwrotne - ile trzeba go zostawić żeby uniknąć nierówności i zbyt dużego nadmiaru skóry. Liposuction nie jest operacją na ilość tylko na jakość. Efektem operacji ma być poprawa kształtu, a nie redukcja masy ciała. Z literatury medycznej wiadomo, że możliwe jest odessanie w trakcie jednej "megasesji" bardzo dużych ilości tkanki tłuszczowej. Jest to jednak związane z dużym ryzykiem i złymi efektami kosmetycznymi. Za bezpieczną rozsądną granicę ogromna większość chirurgów przyjmuje 3-4 litry.
Dobre pytanie, ale niestety odpowiedź może być dla każdego inna. Pojawianie się ostatecznego efektu zależy od ustępowania obrzęku i obkurczania się skóry po operacji. Procesy te zachodzą z różną szybkością u różnych osób w sposób niemożliwy do dokładnego przewidzenia. Zazwyczaj obrzęk narasta w ciągu pierwszych kilku dni po operacji utrzymując się następnie na mniej więcej stałym poziomie do 7-10 dni po operacji. Pierwsze efekty pojawiają się na ogół w 2-3 tygodniu po operacji, a po upływie miesiąca są już zbliżone do ostatecznego wyniku (mniej więcej w 70-80%). Dzięki obkurczaniu się skóry i resorpcji tych komórek tłuszczowych, które zostały uszkodzone podczas operacji, a nie zostały odessane, ostateczny efekt pojawia się po upływie 3-6 miesięcy po zabiegu.
Na całym świecie w ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęca się rozwojowi nowych miniinwazyjnych technik, mogących służyć poprawie wyglądu pacjentów. Liposonix, SonoSculpt i Ultrashape to urządzenia mające być alternatywą dla chirurgicznego modelowania sylwetki ciała za pomocą odsysania tkanki tłuszczowej (liposuction). Zasada działania obydwu z nich opiera się na przezskórnej aplikacji ultradźwięków celem rozbicia tkanki tłuszczowej. Zniszczone za pomocą ultradźwięków komórki tłuszczowe są następnie resorbowane przez organizm. W przeciwieństwie do obecnie stosowanych metod lipoaspiracji, zarówno klasycznej jak i ultradźwiękowej, zastosowanie wymienionych urządzeń nie wymaga znieczulenia. Producenci podkreślają również ich nieinwazyjny charakter i krótki okres rekonwalescencji po zabiegu.
Inną metodą, która miałaby w przyszłości zastąpić chirurgiczne modelowanie sylwetki ciała są być zastrzyki z fosfatydylocholiny (Lipostabil), substancji upłynniającej tkankę tłuszczową w miejscu podania.
Należy sobie zdawać sprawę, że mimo iż opisane metody są dosyć szeroko reklamowane w magazynach konsumenckich, żadna z nich nie doczekała się w chwili obecnej pełnej oceny skuteczności i bezpieczeństwa w poważnych publikacjach naukowych. Nie ma rzetelnych odpowiedzi na pytania: w jakich okolicach można stosować wymienione metody? w jakich nie powinno się ich stosować? jaka jest pewność, że upłynniona zostanie właściwa ilość tkanki tłuszczowej? jaka jest pewność, że nie zostaną uszkodzone inne tkanki? jakie są efekty uboczne i powikłania tych metod? jaka jest ich długoterminowa skuteczność? Zgodnie ze stanowiskiem Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Estetycznej (ASAPS), organizacji skupiającej największą ilość chirurgów plastycznych zajmujących się wykonywaniem operacji kosmetycznych, obecnie jedynym naukowo i klinicznie potwierdzonym sposobem modelowania sylwetki ciała pozostaje nadal liposuction.