Biorąc pod uwagę, że dojrzewanie blizn może trwać nawet do roku oraz fakt, że piersi zaczynają się powiększać od trzeciego miesiąca ciąży, rozsądnie będzie odłożyć zajście w ciążę do 9-12 miesiąca po operacji.
Palenie papierosów poza ogólnym niekorzystnym wpływem na stan zdrowia pogarsza również w znacznym stopniu gojenie ran. Może to prowadzić do szeregu powikłań takich jak: opóźnione gojenie ran, martwica tkanek, infekcja oraz powstanie brzydkich blizn. Palenie papierosów ma szczególnie niekorzystny wpływ na operacje, w którychodwarstwia się tkanki na dużej przestrzeni, tak jak ma to właśnie miejsce przy zmniejszeniu piersi. Niekorzystny wpływ nikotyny i innych substancji zawartych w papierosach na mikrokrążenie może nawet doprowadzić do martwicy otoczek po zmniejszeniu piersi. W związku z tym wielu chirurgów plastyków zaleca odstawienie papierosów na co najmniej dwa tygodnie przed i po operacji.
Nie istnieją precyzyjne metody oceny wielkości piersi, a zatem również oceny - ile więcej tkanek trzeba usunąć z jednej z nich, by uzyskać całkowitą symetrię. Podczas operacji ilość tkanek usunięta z obu piersi jest ważona, co umożliwia uzyskanie jak najlepszego wyniku operacji pod względem symetrii. Osiągnięie idealnej symetrii jest bardzo trudne, nie jest to zresztą najważniejsze, biorąc pod uwagę, że przeszło 80% kobiet nie ma idealnie równych piersi.
Nie. Nie ma to większego znaczenia dla wykonania operacji.
Fakt zachorowania na raka piersi w rodzinie nie ma znaczenia dla przeprowadzenia tej operacji. Konieczne jest oczywiście wykonanie badań profilaktycznych piersi (USG, mammografia) przed operacją, tak by nie przeoczyć ewentualnych niepokojących zmian w gruczołach. Zmniejszenie piersi może nawet mieć korzystne znaczenie profilaktyczne - zmniejszenie masy gruczołów piersiowych zmniejsza w pewnym stopniu ryzyko rozwoju raka piersi.